Friday, March 5, 2010

फ्रूट चाट प्रतियोगिता... (The fruit chaat competition...)

विशेष नोट : अगर आप जवाब ढूंढ लेते हैं तो ठीक, वरना कमेंट लिख दीजिएगा, मैं जवाब आपको मेल के जरिये भेज दूंगा...

पांच लड़कियों - भारती, हेमलता, ललिता, प्राची और सुषमा - ने फ्रूट चाट प्रतियोगिता में भाग लिया...

प्रतियोगिता के लिए प्रत्येक लड़की ने 15 पैकेट फल खरीदे...

प्रत्येक लड़की ने एक फल के पांच पैकेट, दूसरे फल के चार, तीसरे फल के तीन, चौथे फल के दो और पांचवें फल का एक पैकेट खरीदा...

किसी भी फल की बराबर मात्रा किन्हीं भी दो लड़कियों ने नहीं खरीदी...

फलों की कीमत इस प्रकार थी - केलों का एक पैकेट = 24 रुपये, नाशपाती का एक पैकेट = 39 रुपये, आम का एक पैकेट = 44 रुपये, संतरों का एक पैकेट = 58 रुपये, सेबों का एक पैकेट = 64 रुपये...
  • जिस लड़की ने 643 रुपये खर्च किए, उसने पांच पैकेट केले खरीदे और तीन पैकेट सेब...
  • ललिता ने सबसे कम रकम खर्च की, जो हेमलता द्वारा खर्च की गई रकम से 166 रुपये कम थी...
  • भारती ने केलों पर 120 रुपये, और संतरों-नाशपातियों पर कुल मिलाकर 155 रुपये खर्च किए...
  • प्राची ने दो पैकेट नाशपाती खरीदीं, और संतरों-आमों पर कुल मिलाकर 452 रुपये खर्च किए...
  • हेमलता ने सबसे बड़ी रकम खर्च की... उसने पांच पैकेट संतरे खरीदे, चार पैकेट सेब लिए, और केलों का एक पैकेट खरीदा...
  • ललिता ने एक पैकेट संतरे, तीन पैकेट आम, और पांच पैकेट नाशपाती खरीदीं...
  • जिस लड़की ने प्रतियोगिता जीती, उसने आम का केवल एक ही पैकेट खरीदा था, और कुल मिलाकर 742 रुपये खर्च किए थे, जो भारती द्वारा खर्च की गई रकम से 99 रुपये ज़्यादा थे...
अब क्या आप लोग बता सकते हैं, कि किस लड़की ने कितनी रकम खर्च करके किस फल के कितने पैकेट खरीदे... और हां, प्रतियोगिता कौन जीता...?

Now, the same riddle in English...

Special Note: If you succeed in solving this one, well and good; but in case, you don't, just leave a comment, and I will mail the answer to you...

Five girls - Bharti, Hemlata, Lalita, Prachi, and Sushma - were competing with each other for a trophy in the Fruit Chaat Contest…

Each of the girls bought 15 packets of fruits...

Each bought five packets of one fruit, four packets of second, three packets of third, two packets of fourth, and one packet of fifth fruit...

No fruit was bought in the same quantity by any two girls...

One packet of fruit costs Rupees 24 for Bananas, Rupees 39 for Pears, Rupees 44 for Mangoes, Rupees 58 for Orange, and Rupees 64 for Apples…
  • The person who spent Rupees 643 bought five packets of Bananas and three packets of Apples...
  • Lalita spent the least amount of money, Rupees 166 less than Hemlata…
  • Bharti spent Rupees 120 on Bananas and Rupees 155 for Oranges and Pears combined…
  • Prachi bought two packets of Pears and spent Rupees 452 for Oranges and Mangoes combined…
  • Hemlata spent the most… She bought five packets of Oranges, four of Apples and one of Bananas...
  • Lalita bought three packets of Mangoes, five of Pears and one of Oranges…
  • The person who won the contest bought one packet of Mangoes and spent Rupees 742 total, Rupees 99 more than Bharti...
Now, can you guys tell me, how many packets of each fruit each girl bought and how much did she spend... And yes, who won the contest…?

6 comments:

  1. This comment has been removed by a blog administrator.

    ReplyDelete
  2. हमेशा की तरह यह जवाब भी बिल्कुल सही है, प्रकाश भाई... बधाई...

    ReplyDelete
  3. This comment has been removed by a blog administrator.

    ReplyDelete
  4. Jawaab bilkul sahi hai, Deepak Bhai... Badhaai...

    ReplyDelete
  5. This comment has been removed by a blog administrator.

    ReplyDelete